Hlavní rozsah je -3 až +3 V a od něj jsou odvozeny další rozsahy (300 mV, 30 V a 300 V). Převodník používá jako referenci vzájemně spojené zenerovy diody tak, aby se vlastním teplotním zahříváním automaticky kompenzovaly.
Více detailů jak celý voltmetr funguje (včetně schémat) je na [1].
M1T330 v provozu - měřena reference 10.15171 V |
Eliminuje se tak rušení ze sítě.
Na obrázku výše je měřena reference, která podle HP34401A (HP patentovaná vícenásobná integrace III) má hodnotu 10.15171 V.
Neuvádím zde chyby měření, protože si je již z hlavy nepamatuji, ale co jsem je počítal, tak M1T330 sedí přesně jako čerstvě kalibrovaný z výroby (kalibrační konstanty jsou v jedné ze tří EPROM). Je to právě precizní návrh analogové části, že i po 31 letech funguje přesně jako tehdy.
Na domácí a laboratorní měření (kalibrace multimetrů, AD převodníků v MCU) to plně dostačuje. Pro přesnější voltmetr zatím nemám potřebu.
Digitální část po opravě - osazena ruskými K573 |
Nahoře ruské ekvivalenty - K573 |
Jediná možnost je Tesla paměti znovu přeprogramovat a nebo vyměnit za kvalitnější TMS.
Jelikož nebylo dostatek MHB8708, tak byla vyzkoušena ruská náhrada K573. Někde na internetu jsem četl, že také moc data nedržely, ale tak to ukáže jenom čas. Pro jistotu jsem si všechna data z pamětí zazálohoval (pro další přeprogramování).
Postavený programátor 2708 na kontaktním poli |
Terminálové ovládání programátoru |
Další problém může nastat při autotestu voltmetru - při jeho zapnutí. Nejčastěji hodí chybu (červená kontrolka TEST a tečky na displeji) když jsou špatné propojovací vodiče mezi digitální a analogovou částí.
Konstruktéři použili poněkud nekvalitní konektory pro samořezné kabely, kterým se samořezné vidličky časem roztáhnou a vodiče tak nemají kontakt.
Řešením je vzít páječku, rozdělat konektor a vodiče napájet přímo na vidličky. Dá to sice trochu práce, ale z vlastní zkušenosti vím, že jeden kabel je do 15 minut hotov. Ironicky nejvíce času zabere rozdělání konektoru, nežli samotné pájení.
Voltmetr po opravě běží - vstup plave, proto "něco" měří |
Obával jsem se nejhoršího - zničená vstupní analogová část. To bych dohromady už nikdy nedal (kvůli kalibraci).
Ovšem po prostudování schématu vstupní části jsem došel k závěru, že snad ani zničit nejde a jediné co se může poškodit přepětím, je "autokalibrační přepínač" na vstupu.
Při zapnutí (a provozu) se děje to, že vnitřní relé odpojí vstupní svorky, a místo toho na vstup připojí přepínač MH2009A (I3 ve schématu).
Tento přepínač (s tranzistory se zabudovaným P kanálem) poté připojí vstupní část voltmetru buď na zem (kalibrace nuly) a nebo na zlomek napěťové reference (asi -3 V). Po kalibraci se přepínače vypnou a relé se opět přepne na vstupní měřicí svorky.
Relé se má vždy přepnout (do měřicího módu, v autokalibračním je od zapnutí sepnuto) po vizuálním testu LED zobrazovačů - nestalo se tak.
Začal jsem tedy podezřívat MH2009A, jestli není spálený. Při měření osciloskopem, jestli správně dává na vstup zem a -3 V voltmetr provedl úspěšnou autokalibraci - ve chvíli, když jsem měřil uzemňovací tranzistor.
Závada byla tedy nalezena. Uzemňovací tranzistor nespíná a já při měření sondou (která má vstupní odpor 10 M) jsem jej natvrdo uzemnil.
Na zem to stačilo, a referenční napětí -3 V to neovlivnilo natolik, aby nastala špatná kalibrace (reference je totiž bufferovaná OZ).
Řešením je tedy výměna MH2009A (tranzistor nejde přepojit na jinší v obvodu - všechny jsou využity) a nebo bypassnout P-MOS tranzistorem danou část. Bohužel je potřeba použít tranzistor se zabudovaným kanálem (a substrát připojit na +12 V). Našel jsem tedy vhodný ekvivalent - KF522, se kterým to funguje bezchybně.
Pravděpodobně by fungoval i natvrdo zapojený 10M rezistor (taky že fungoval, nula byla korektní), ale takové řešení není příliš inženýrské.
Nazdar "Engineer"
OdpovědětVymazatvdaka tvojmu clanku som konecne uspesne rozchodil jadnu zaseknutu 330tku. Zamrzal TEST. Tiez som mal podozrenie na konektory /tie boli OK prepipol som ich a ziadny problem/ tak padlo podozrenie na vadne data v epromkach, strasne sa mi do toho nechcelo vsetko letovat von /moja verzia bola bez patic! len jedna epromka v patici/ potom stavat programator a dasli cirkus okolo... tak si mi dal chrobaka do hlavy - skusit este analogovu dosku a bingo - odpadnuty kablik z rele, po naletovani vsetko OK ako ma byt.
Kcutka
Ahoj "Kcutka",
Vymazattěší mě, že ty informace jsou k něčemu. Ono na první pohled ten multimetr vevnitř vypadá, že už nepůjde nikdy opravit (drát tady, drát sem), ale když se k tomu vezme schéma, je hned jasnější, kde asi může být problém :)
Novější 380 a 390 už aspoň měli menší "diagnostiku" a napíšou číslo chyby, co je aspoň špatně. U 330 to bohužel skončí vždy tečkami na displeji nebo naprosto eratickým chováním.
Tento komentář byl odstraněn autorem.
OdpovědětVymazatZdravím, sháním kontakt na autora neb sháním obsah EEPROM případně opravu. Díky moc.
OdpovědětVymazatZdravím,
Vymazatvyčtené obsahy pamětí jsou zde: https://uloz.to/!uDA3Mj4d/m1t330-eprom-rar
Ostatně tento odkaz je i v článku pod indexem [2]. Jedná se o všechny tři paměti, které mají identický obsah kromě prostřední, kde se nacházejí mimo jiné kalibrační konstanty. Jejich identifikace a popis je zde: http://anubisuv.blogspot.cz/2014/06/kalibrace-voltmetru-m1t330.html
Hodně zdaru!
Zdravím,
OdpovědětVymazatMám doma tento voltmetr, sříve fungoval, no tak ddvakrát, potom začal zamrzávat a nakonec se buď zobrazí tečky nebo nic, mohl bys mi prosím poradit jestli ty EEPROM jdou přeprogramovat nebo vyměnit, a kde je sehnat?
Byl bych moc rád kdyby se to dalo nějak udělat...
když někde seženu TMS2708 tak na nich je automaticky to pro voltmetr m1t330? nebo se to tam nějaký způsobem musí dát
VymazatNikoliv. 2708 jsou univerzální paměti EPROM (ne EEPROM) a při zakoupení samozřejmě prázdné. Stejně jako například flashdisk, když si ho koupíš nový. Potřebná data si na ně každý musí nahrát sám, podle toho, jaké tam potřebuje.
Vymazat