neděle 9. června 2013

Koupil sis zrcadlovku a myslíš si, jakej nejseš fotograf?

Gratuluju! Máš drahej foťák s velkou plochou čipu, standardním objektivem a k tomu hustě velkou datovou kartu. Co uděláš jako první? Rychle jdeš ven do parku, fotit květiny. Potom jdeš fotit svou holku, případně když seš zoufalec tak tři sta tisíc svých kamarádek ležící v parku na trávě, na kole, při západu slunce, při východu slunce, v poledne, v dešti (jo ještě fotíš na rychlou závěrku kapky) a pak to všechno dáváš na facebook, a každej ti to lajkuje. Proč ale? Ty fotky jsou vždy naprosto hnusné, kýčovité, bez sebemenšího nápadu, dynamiky. Jinými slovy jsou nudné a jenom zabírají místo. Snad jediné co je zachraňuje je to, že tvoje dívka/kamarádka se na nich aspoň hezky tváří. Ale to není tvůj um, nýbrž její!

Pak nastane další etapa - začneš se zajímat o techniku focení, koupíš si další foťák (teď seš 2x takovej fotograf!) a začneš se rozjímat nad novými fotkami, protože jsi je nafotil takhle a takhle, a použil si tuhle a tuhle techniku (hlavně nesmíš zapomenout na husto náklon foťáku). Problém je v tom, že fotky vypadají ještě hůře, než ty předtím. Ty to ale nevidíš, protože v tom vidíš pouze technickou část věci. Jenomže fotka je stále nudná a bez jiskry, ale to stále nevidíš. Tak si založíš ateliér a na zakázku fotíš lidi, kteří ti za ten odpad ještě platí. Upřímně, fotka tvého pozadí tvou husto-drahou zrcadlovkou bude mít mnohem větší hloubku, nežli tvá dosavadní tvorba. Ale ty to stále nevidíš, nechápeš a nerozumíš, a tak fotíš dál a dál.

Doposud jsem potkal desítky takovýchto rádoby fotografů. Nejhorší problém je v tom, že okolí je v tom ještě kladně podporuje, což je velmi smutné.
Naštěstí sem našel i světlou vyjímku. Člověka, kterej se focením nikterak nechlubí, i přesto že by hravě strčil všechny tyto "fotografy" do kapsy. Zvláštní na tom všem je to, že nefotí lidi, květiny, módu apod. A proč? Ne proto, že by to neuměl, či že by to byl propadák, ale právě proto, že to fotí každej a net je toho plný. Místo toho rád experimentuje s novými nápady, scénami, technikami...
Výsledkem jsou dynamické fotky, které opravdu mají jiskru, hloubku a prostě když se na tu fotku díváte, tak od ní nemůžete odtrhnout oči, jelikož ta fotka opravdu má vlastní myšlenku, příběh.

Tohoto fotografa se mi nejednou podařilo přemluvit, aby mě párkrát vyfotil. Ale vždy to bylo s podmínkou, že nachystáme opravdu scénu, která za to bude stát a že to bude něco nového (pro něj nevyzkoušeného).
Jednou jsme si takhle pučili z divadla dýmostroj, obstarali si vzorník barevných filtrů, ven na dvorek dali dlouhý dřevěný stůl, vytáhli kytaru a počkali, než se setmí. Prakticky jsme zinscenovali vystoupení na jevišti (koncert), s dýmem v pozadí, který jsme obarvili bleskem pomocí barevných filtrů ze vzorníku.
Výsledkem této scény, ale hlavně jeho fotografických schopnostech (má to prostě v ruce), jsou výsledné fotky neuvěřitelně živé, viz ukázka...
No řekli byste, že je tohle foceno doma na dvorku?
Je ironické, že bohužel nemůže sehnat práci (jako fotograf), která by ho uživila. Je specialista právě na focení reklamy (má to i vystudováno). Ženy, módu fotit nechce, protože to prostě není originální. Docela nahouby.

Na střední, paralelní třída, si jej najala jako fotografa na stužkovací večírek. Fotky od něj byly opravdu tak o tři třídy záživnější, než ty od našeho fotografa. A to když jsem ve třídě navrhnul, aby právě on fotil nás, tak prostě že nee, že nás bude fotit nějakej profík. Taky to tak dopadlo...

Toto focení s dýmostrojem z divadla jsme nazvali Fogmania 2011, a zbytek fotek je TADY

Tak snad si rádoby-fotografové z toho něco vezmou, ale pochybuju, protože jim ani nedojde, že je tohle psáno právě o nich.

2 komentáře:

  1. Náhodou jsem si to přečetl a tvůj článek. Je sračka vysvětlující pouze tvojí zakomplexovanost.

    Jsi ubožák

    OdpovědětVymazat
  2. Tak se předsvědčme, ukaž fotky =)

    OdpovědětVymazat